
„Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa” jest uchwalonym przez Radę Ministrów programem wieloletnim na lata 2021-2025 w celu poprawy stanu czytelnictwa w Polsce poprzez wzmacnianie roli bibliotek publicznych, szkolnych i pedagogicznych jako lokalnych ośrodków życia społecznego stanowiących centrum dostępu do kultury i wiedzy. Dzięki niemu nasze przedszkole uzyskało wsparcie finansowe:
Podział środków w ramach otrzymanego wsparcia finansowego z przeznaczeniem na:
zakup książek | 1 900,00 zł |
realizację działań promujących czytelnictwo | 1 850,00 zł |
Realizacja projektu obejmowała również szereg przedsięwzięć i akcji, mających na celu promowanie i wspieranie rozwoju czytelnictwa wśród dzieci.
Zaplanowano i zrealizowano następujące działania:
1. Zakupy książek były konsultowane nauczycielami i rodzicami; uwzględniono potrzeby dzieci w wieku od 3 do 6 lat – zakupiono książki z dużą czcionką, a także książki bez tekstu, obrazkowe – do omówienia, opowiadania, oglądania, książki łatwe w czytaniu, książki swoją tematyką poruszające problemy integracji, tolerancji, wyrozumiałości i pomocy innym.
2. Nawiązano współpracę z Warmińsko-Mazurską Biblioteką Pedagogiczną im. Karola Wojtyły w Elblągu, dzięki której stworzona została Lista pozycji książkowych do zakupienia w celu doposażenia biblioteczki przedszkolnej. Współpraca między placówkami pozwoliła na wzajemną wymianę informacji dotyczących promocji czytelnictwa .
3. W przedszkolu powstał kącik „WĘDRUJĄCA KSIĄŻKA W SZÓSTCE”, celem trwającej akcji jest wymiana książeczek między dziećmi . Akcja cieszy się sporym zainteresowaniem , dzieci chętnie sięgają po książeczki i przynoszą swoje na wymianę .
- Kolejnym etapem realizacji Narodowego Programu Czytelniczego była realizacja opracowanego dla potrzeb przedszkola programu czytelniczego „Kolorowe książeczki, baśnie, bajki, bajeczki – dzieci w świecie literatury”, którego głównym celem jest wspieranie i rozwój czytelnictwa wśród dzieci a tym samym i dorosłych. Wprowadzenie dzieci w świat literatury.
- Ćwiczenie koncentracji i umiejętności słuchania.
- Wspólne przeżywanie z bohaterami książek emocjonujących przygód.
- Wzmacnianie poczucia własnej wartości dziecka.
- Budowanie i pogłębianie więzi między rodzicem i dzieckiem.
- Zaznajomienie dzieci z utworami znanych autorów książek dla dzieci, np. Jana Brzechwy, Juliana Tuwima, Wandy Chotomskiej, i twórczością bajkopisarzy.
- Zachęcenie nauczycieli i rodziców do głośnego i systematycznego czytania dzieciom.
- Budzenie zainteresowania książką poprzez ciekawe zabawy literacko-teatralne, wycieczki oraz wyeksponowany i atrakcyjny kącik książek w sali przedszkolnej.
- Kształcenie nawyków czytelniczych, nabywanie nawyku dbania o książki, szanowanie książek.
- Zapobieganie uzależnieniu od telewizji i komputerów.
- Doskonalenie umiejętności słuchania ze zrozumieniem.
- Rozwijanie i poszerzanie wiedzy o świecie, rozbudzanie ciekawości świata.
- Rozwijanie wyobraźni, fantazji.
- Rozbudzanie potrzeby kontaktu z książką, traktowanie jej jako skarbnicy wiedzy.
- Wyzwolenie u dzieci ekspresji twórczej.
- Przekazywanie za pośrednictwem literatury wartości moralnych – uczenie myślenia i wartości moralnych.
- Uczenie nieagresywnych sposobów rozwiązywania problemów i konfliktów.
- Przygotowanie dzieci do późniejszego, samodzielnego wyboru książek;
- Nauka obcowania z literaturą w sposób samodzielny, refleksyjny i twórczy.
Koordynator : Agnieszka Bernasiuk – Romanowska